PARTNERI: Prihlásenie | Registrácia | Objednávka

Články

Tagy

Oporný múr - čo by ste mali vedieť pred realizáciou

Pri výbere oporného múru zohľadnite niekoľko faktorov

Je samozrejmé, že oporné múry plnia celkom inú funkciu, než zvyšok exteriérových múrov. Nie sú totiž len na oko a nepredstavujú iba akési ohraničenie pozemku, naopak, ich hlavnou úlohou je udržiavať zeminu nachádzajúcu sa za nimi. Platí tu rovnica, že čím sú vyššie, tým silnejšie musia byť, pôda, a to najmä tá vlhká, totiž bude vyvíjať tlak na zadnú časť múru. A to je rozhodne dôležitý a významný faktor pri výstavbe opory.

Oporný múr - čo by ste mali vedieť pred realizáciou

Aký oporný materiál je najvhodnejší? Kameň, drevo, betón?

 

Na konštrukciu oporných múrov sa využívajú rôzne typy materiálov, akými sú napr. liaty betón, drevo, kamene, tehly a podobne. Zatiaľ čo drevo predstavuje pomerne lacnú a jednoduchú možnosť, jeho krátka životnosť dosť efektívne odrádza od kúpy... Ako totiž drevo podlieha hnilobe a rozkladu, stráca váš oporný múr na integrite. Kamene či skaly sa dokážu postarať o vizuálne krásny oporný múr, ale montáž týchto materiálov je finančne a pracovne vyťažujúcou záležitosťou. A napokon, údržba kamenných múrov predstavuje tvrdý oriešok, keďže sa časom tie môžu stať domovom hlodavcov a burín.

Betón ako opora i estetický prvok

Súčasný trend zastupujú betónové oporné múry. Sú dostupné v rôznych veľkostiach, tvaroch, sfarbeniach a povrchoch. Na ich stavbu môžeme použiť betónové tvárnice alebo liaty betón, ktorý sa dá vytvarovať do požadovaného tvaru a je veľmi pevný. Do betónu sa zalievajú roxory pre spevnenie, ktoré navonok nie je vidieť, zaručujú však výrazne väčšiu trvácnosť a odolnosť. Jednotlivé betónové tvárnice sú modulárne a dajú sa jednoducho skladať, čoho výsledkom sú potom oporné múry, ktoré zväčšujú oblasť využiteľného terénu a riešia problémy so sklonom či spádom.

Terénne úpravy sú alfou a omegou

 

Samozrejme, pred začiatkom stavby oporného múru sa robia terénne úpravy na vyrovnanie povrchu. Odstráni sa ornica, pretože základy oporného múru musia byť v nezamŕzajúcej hĺbke pôdy, na ne sa následne postaví debnenie. Týmto spôsobom sa môžu betónové oporné múry zaručene postarať o stabilné spevnenie veľkého svahu a predstavujú tiež estetický prvok riešenia svahovitého terénu. Na svahy s vyšším sklonom sa už musí použiť oporný múr z liateho betónu. Pri výbere oporného múru predstavuje práve betónový variant naozaj odolnú, trvácnu a hnitiu odolnú možnosť a v súboji s ostatnými materiálmi tak jednoznačne vyhráva.

Tagy