PARTNERI: Prihlásenie | Registrácia | Objednávka

Články

Tagy

Ako na biele fľaky na vašej novej dlažbe?

Pokládka dlažby pred domom či garážou dodáva našej rodinnej výstavbe tzv. bodku a dotvára celkový vizuál. Vyberáme ju s dôrazom na jej povrchové a farebné prevedenie a prispôsobujeme jednak nášmu vkusu, ako aj miestu, kde žijeme. Chceme, aby s okolím ladila a plnila svoj hlavný účel – sprístupňovala pozemok a bola dostatočne odolná voči zmenám počasia i dlhodobejšej záťaži.

Ako na biele fľaky na vašej novej dlažbe?

Keď sa naruší vizuál novej dlažby

Pokládka dlažby je dlhoočakávaným okamihom a zväčša ju zverujeme do rúk odborníkom. Priamo úmerne s tým čakáme dostatočnú kvalitu, ktorá si nevynúti istý čas žiadnu úpravu či opravu dlažby. Aj preto zamrzí, keď už po krátkom čase od pokládky na jej povrchu objavíme biele fľaky, ktoré jej vzhľadu vôbec neprospievajú. Vzniknú zväčša po výdatnejšom daždi, nakoľko súvisia práve s nadmerným vlhkom a väčším úhrnom zrážo

Vápenatý výkvet - odkiaľ sa na dlažbe berie?

Čo sú konkrétne tieto biele fľaky zač? Jedná sa o vápenatý výkvet, ktorý je na povrchu dlažby celkom prirodzeným prírodným javom a je ťažké mu nejako predísť. Možno ho len eliminovať, aby ho v čase zvýšenej vlhkosti bolo čo najmenej. Tieto biele výkvety vznikajú reakciou oxidu vápenatého, nachádzajúceho sa v betóne. Ten v kombinácii s vodou vytvorí hydroxid vápenatý, ktorý si dokáže nájsť cestu až k samotnému povrchu, kde sa premiešením so vzdušným oxidom uhličitým usadí na dlažbe v podobe uhličitanu vápenatého - zmieňovaných bielych fľakov. Tento jav teda celkom nezastavíme a skôr či neskôr si nájde každú dlažbu, ale vieme ho regulovať práve kvalitou pokladacieho materiálu s čo najväčšou hutnosťou betónu.

Dajte bielym fľakom čas, prirodzene zmiznú

 

Dobrou správou je, že tento vápenatý výkvet postupne slabne a z dlažby časom prirodzene zmizne. Len je potrebné vydržať a podľa možnosti radšej nesiahať po agresívnych prípravkoch pre ich okamžité zničenie, s ktorými si môžete dlažbu nenávratne zničiť. Ak, tak je potrebné vykonať skúšku chemického odstraňovania bielych fľakov najprv na malom priestore a šetrným spôsobom. A až potom pokračovať ďalej.

Tagy