Články
Tagy
Ako čistiť dlažbu na jeseň?
Letná sezóna je za nami! Užili sme si leto spojené s grilovaním a oslavami s priateľmi, ktoré vám vyčarili nejeden úsmev. S príjemne stráveným časom sú spojené veselé zážitky, ktoré ostanú nie len vo vašej pamäti, ale aj na vašej dlažbe. Fľaky od jedla, prachu a rôznych nečistôt potrápia mnohých majiteľov betónových dlažieb. Ako na nečistoty po náročnej sezóne? Poradíme vám ako udržiavať dlažbu v kondícii a pripraviť ju na ďalšiu sezónu.
Čistenie exteriérovej dlažby ihneď po znečistený hrá dôležitú úlohu. Najmä pri mastných fľakoch po grilovaní. Čo najrýchlejšie dlažbu očistite pomocou záhradnej hadice, prípadne vysokotlakovým čističom. Týmto spôsobom minimalizujete tekutine absorbovanie do pórov dlažby. Chémia, najmä na báze chlóru alebo kyselín, môže povrch dlažby poškodiť, radšej sa jej vyhnite. Ak olejová škvrna odoláva, je fajn mať poruke absorbovač oleja a mastných škvŕn. Nastriekate ho na nečistoty, necháte zaschnúť a potom opláchnete. Taktiež nápoje ako je víno, zanechajú na dlažbe farebné škvrny. V tomto prípade tekutinu okamžite odstráňte kuchynskou utierkou alebo handrou (nerozotierajte po povrchu). Zvyšky opláchnite vodou z hadice alebo vysokotlakovým čističom. Minimalizujte, tak farebné rozdiely na povrchu dlažby. Rozdiely vo farebnosti môžete vypozorovať hlavne na jeseň. Ak máte v okolí dlažby listnaté stromy určite ste sa stretli s tým, že vaša dlažba ožila farebnými rozdielmi, ktoré zapríčinili spadnuté listy. Tento jav vzniká prirodzene vždy na jeseň. Pod vplyvom vlhka listy vypustia farbu, ktorá ostane na dlažbe. To však nie je žiaden problém. Farebné rozdiely zmiznú po čase samé, nie je potrebné používať chémiu alebo dlažbu akokoľvek čistiť.
Pred nečistotami a mastnou terasovou dlažbu ochráni impregnácia. Takto ošetrenú ju potom stačí v lete udržiavať s čistou vodou. Občasné opláchnutie prúdom vody.
Tmavé fľaky na dlažbe
Ak chcete aby vaša dlažba vydržala čo najdlhšie je potrebné sa o ňu starať. Nemajte žiadne obavy, náročnosť údržby je minimálna. V základe je potrebné už na začiatku zvoliť kvalitne zhotovenú pokladu, ktorá bude postupne odvádzať vodu. Taktiež je dôležitý správny výber dlažby podľa hrúbky a rozmeru plochy. Ak premýšľate o umiestnení nábytku na vašu dlažbu, ktorá nie je prestrašená počítajte s tmavými škvrnami. Tie spôsobujú nečistoty ako napr. prach, ktoré sa postupne usádzajú na nábytku alebo doplnkoch. Vplyvom dažďa sa tieto nečistoty prenášajú na dlažbu, kde vzniká tmavý povlak. Je dobre dlažbu a nábytok raz za čas opláchnuť vodou a nečistoty odstrániť. Taktiež závlaha zanechá na povrchu dlažby farebné rozdiely. Časté zalievanie spôsoby vápenné výkvety alebo tmavé škvrny. Je to prirodzený jav, ktorý je spôsobený nadmernou vlhkosťou. Všetky tieto farebné rozdiely sú pre betónovú dlažbu prirodzené. Údržbou a čistením viete tieto rozdiely eliminovať, aby vaša dlažba vydržala čo najdlhšie.
Na čo slúžia ochranné prostriedky na betónovú dlažbu?
Mnohým problémom s údržbou betónovej alebo zámkovej dlažby na terase sa dá predísť, ak ju hneď po položení ešte pred škárovaním ošetríte vhodným ochranným prostriedkom. Ten ochráni vašu novú peknú terasu nielen pred vplyvmi počasia, ale zabráni aj rastu nežiaducich rastlín a usádzaniu špín.
Praktickým aj efektným riešením je aj vibrozalievaná betónová dlažba, ktorá má menšie póry, preto sa nečistoty na nej usádzajú oveľa ťažšie. Náš tip je použiť betónovú dlažbu TRAVERTINO, ktorá dobre znáša horúce aj chladné počasie a nečistoty na nej takmer nevidno.
Vápenatý výkvet
Čo sú konkrétne tieto biele fľaky zač? Jedná sa o vápenatý výkvet, ktorý je na povrchu dlažby celkom prirodzeným prírodným javom a je ťažké mu nejako predísť. Možno ho len eliminovať, aby ho v čase zvýšenej vlhkosti bolo čo najmenej. Tieto biele výkvety vznikajú reakciou oxidu vápenatého, nachádzajúceho sa v betóne. Ten v kombinácii s vodou vytvorí hydroxid vápenatý, ktorý si dokáže nájsť cestu až k samotnému povrchu, kde sa zmiešaním so vzdušným oxidom uhličitým usadí na dlažbe v podobe uhličitanu vápenatého - zmieňovaných bielych fľakov. Tento jav teda celkom nezastavíme a skôr či neskôr si nájde každú dlažbu, ale vieme ho regulovať práve kvalitou pokladacieho materiálu s čo najväčšou hutnosťou betónu.
Dajte bielym fľakom čas, prirodzene zmiznú.
Dobrou správou je, že tento vápenatý výkvet postupne slabne a z dlažby časom prirodzene zmizne. Len je potrebné vydržať a podľa možnosti radšej nesiahať po agresívnych prípravkoch pre ich okamžité zničenie, s ktorými si môžete dlažbu nenávratne zničiť. Ak by ste sa predsa len rozhodli siahnuť po chemickom ošetrení, určite sa poraďte s predajcom podobných produktov, ktorý vám poskytne všetky potrebné informácie spojené s aplikovaním látok na dlažbu.
V našej vzorkovni v Kráľovej pri Senci vystavujeme produkty v prirodzenom prostredí. Nájdete tam dlažby, ktoré odolávajú času a poveternostným vplyvom. Všetky tieto faktory ovplyvňujú finálny vzhľad dlažby, preto neváhajte a navštívte náš ABWland a objavte krásu betónu.
