Živý vs. betónový plot

Ploty patria k jednému z najvýraznejších a najviditeľnejších architektonických prvkov vo vašom exteriéri. Plot bude definovať aj váš dom a pozemok, preto jeho výber netreba rozhodne podceňovať. Ľudia si však často vyberajú veci na základe prvého estetického dojmu a nemyslia na možné nástrahy, ktoré prinesie budúcnosť.

Dokáže krík ochrániť váš majetok?


Predtým, ako sa rozhodnete pre vysadenie živého plotu, myslite na vytvorenie „kalendára starostlivosti“. Od výsadby až po reálne užívanie živého plota do požadovanej výšky prejde minimálne 5 až 7 rokov!

O živý plot sa treba intenzívne starať


Starostlivosť o živý plot je časovo náročná a je potrebné si ju dôkladne naplánovať. Dopredu si zistite aké nároky na pôdu, vlhkosť, teplo ale aj svetlo má konkrétny typ „zeleného plota“. Taktiež pri výbere nesmiete zabudnúť na výšku živého plota v dospelosti. Vždy si naštudujte všetky dostupné informácie o živom plote, ktorý si plánujete kúpiť, aby sa po 6 rokoch náročnej starostlivosti nestalo, že vám vyrastie ledva po pás.

Drevený plot


Drevo ako každý prírodný materiál si vyžaduje zvýšenú starostlivosť a aj jeho životnosť je výrazne kratšia v porovnaní s dlhotrvácnym betónovým plotom. Majitelia drevených plotov, ktoré sa hodia prevažne k chatám a do lesných oblastí, musia minimálne raz ročne ošetriť drevený plot prípravkami proti vzniku plesní. V prípade zanedbania starostlivosti sa skracuje životnosť dreveného plota, nehovoriac o tom, že aj tá najlepšia starostlivosť je bezmocná proti vrtochom počasia.

Večná elegancia betónu


Betónové ploty sa právom tešia obrovskej popularite. Vďaka svojej elegantnej štruktúre, minimálnej starostlivosti a dlhoročnej trvácnosti rastie dopyt po betónových plotoch nesmierne rýchlo.

Masívne betónové ploty ako napr. plotový systém Antico od ABW ponúkajú zákazníkovi jednoduchý a estetický spôsob ochrany domova. Antico plotový systém je dostupný až v šiestich farebných odtieňoch (okrová, sivá, červená, hnedá, antracitová, granitová), a tak je jednoduché ho zladiť k akémukoľvek exteriéru. Vďaka jeho kombinovateľnosti môžete popustiť uzdu fantázii a okrem klasického plota vytvoriť vo vašej záhrade aj deliace múriky, lavičky, schody, jednoducho čokoľvek, čo si vaša kreatívna myseľ zaumieni.

Takmer nulová údržba a výnimočná trvácnosť


O betónových tvárniciach je všeobecne známe, že nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť a vydržia desiatky rokov. Betónové ploty sú mimoriadne odolné voči vrtochom počasia, odhlučnia záhradu od nepríjemného hluku z ulice a navyše budú klenotom vašej záhrady.

Návrat hore