Vyhrajte sa s dlažbou v záhrade

Možností ako vybudovať peknú záhradu je nekonečno. Snáď najjednoduchšou je vysadenie trávnika po celej ploche záhrady. Ak však chcete naozaj zaujať, hrajte sa s kombináciami. Jedinečná záhrada by mala totiž pozostávať z viacerých, vkusne vybraných prvkov a doplnkov. Môžete mať trávnatú časť zo záhradou a stromami. Na druhej strane si však môžete vybudovať aj okrasnú a oddychovú časť záhrady s bazénom, terasou alebo altánkom s grilom. Všetky tieto časti môžete popretkávať ornamentmi s dlažby, chodníkmi, či inými doplnkami z betónu a ďalších materiálov.

Inšpirujte sa v okolí

Akýkoľvek zásah do záhrady musí nájsť to správne optimum medzi predstavou majiteľa a funkčnosťou. Trh dnes ponúka nekonečné možnosti úprav exteriéru vášho domu, pričom existujú individuálne riešenia pre príjazdové cesty, terasy, či samotné záhrady. V slovenských záhradách sa často stretávame s členitým terénom. Chodníky v členitých terénoch sa tak zvyknú rozčleňovať do segmentov a výškový rozdiel možno prekonať  pomocou schodov.

Betón na niekoľko spôsobov

Materiál ktorý použijete, závisí od vašich preferencií, ale hlavne od možností, aké vám okolie ponúka. Na trhu sa stretnete s drevom, ktoré ale neustále pracuje a treba mu venovať veľkú pozornosť, alebo kameňom ako prírodným materiálom, ktorému ale chýba presné tvarovanie. Aj preto sú v exteriéroch najčastejšie používané betónové riešenia, ktoré však môžu imitovať povrchy rôznych materiálov.

Základným a asi najobľúbenejším typom je dlažba  s rovným alebo reliéfovým povrchom, no zaujímavú alternatívu ponúka napríklad historicky vyzerajúca patina s nepravidelne zalomenými hranami alebo platne vyzerajúce ako prírodný kameň, či platne prírodné drevo, dodáva Peter Molnár zo spoločnosti Austria Beton Werk. Medzi najkvalitnejšie dlažby môžeme označiť vybrozalievané výrobky, ktoré sú vrcholom v estetických a funkčných parametroch dnešných dlažieb.

Dlažba alebo platňa?

Pri spevnených plochách máme na výber medzi dlažbou alebo platňami. Výber závisí hlavne od použitia spevnenej plochy. Príjazdové cesty a iné plochy, po ktorých budú chodiť autá si vyžadujú pevnosť a tým pádom aj hrubší betón. To znamená dlažbu. Jej hrúbka býva štandardne 6 alebo 8 cm, čo poskytuje dostatočnú pochôdznosťprejazdnosť automobilmi. Vďaka setom a rôznym veľkostiam dlažobných kociek sa môžete vyhrať s pravidelnosťou a ornamentmi, ktoré si vytvoríte.  Nebojte sa experimentovať ani s farbou a rôznymi farebnými odtieňmi. Melírované farebné zmesi sú na to priamo určené.

Rodinnému domu nesmie chýbať terasa, kde v lete trávime pekné chvíle plné pohody. Tu sa už preferujú platne, ktoré majú väčšiu plochu ako dlažba a podlaha tak pôsobí jednoliato. Platne sú ale tenšie ako dlažby, bežne mávajú hrúbku od 4 do 6 cm, a preto sa ich použitie na príjazdové cesty neodporúča. Pre prírodnejší vzhľad si môžete zvoliť špeciálne, vybrozalievané platne s imitáciami dreva, travertínu alebo vybrozalievané platne štiepaného kameňa.

Návrat hore