Vyberáme nový betónový plot

Výber a výstavba oplotenia dokážu potrápiť nejedného z nás. Preto si na začiatku dobre premyslite, čo chcete postavením oplotenia dosiahnuť. Chcete úplné alebo len čiastočné súkromie? Je vaším cieľom vytvoriť správne podmienky pre rast vegetácie alebo sa snažíte blokovať nepekný výhľad? Prečítajte si pár tipov v našom článku.

Stavba oplotenia a predpisy

Než sa rozhodnete postaviť si plot podľa vašich predstáv, oboznámte sa s náležitými právnymi predpismi. Skontrolujte obmedzenie výšky a získajte potrebné povolenie. Zanedbanie tohto kroku môže mať za následok časovo náročné a nákladné riešenia.

K najčastejšie realizovaným drobným stavbám, tak ako ich upravuje stavebný zákon, patrí práve oplotenie. Drobné stavby sú stavby, ktoré plnia len doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a teda stavby, ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie. Na stavbu oplotenia teda nepotrebujete získať stavebné povolenie, je však nevyhnutné túto stavbu vopred ohlásiť stavebnému úradu. V ohlásení treba uviesť okrem základných osobných údajov aj nasledovné údaje o druhu, rozsahu, účele stavby a o umiestnení stavby.  Potrebné je priložiť aj jednoduchý technický opis jej uskutočnenia, čiže spôsob, ako bude oplotenie zhotovené (priehľadné či nepriehľadné). Ďalej treba uviesť parametre týkajúce sa dĺžky a výšky plotu.

Nezabudnite na údržbu oplotenia

Zvážte, akú námahu ste ochotní vynaložiť pri údržbe a starostlivosti o váš plot. Chcete svetlý plot, no bývate blízko rušnej či prašnej cesty? Možno sa budete musieť o plot starať častejšie, ako by ste si želali. Ani tmavé farby sa nevyhnú prachu, špine ši škvrnám. Melírované povrchy zasa majú výhodu, keďže vďaka rôznofarebnej povrchovej úprave vyzerajú omnoho čistejšie.

Dizajn oplotenia

Pozrite sa na svoj dom a plot ako na jeden celok. Uistite sa, že použitý typ oplotenia, jeho materiál a konštrukcia, ladí a dopĺňa vzhľad vášho domu a tiež okolitého prostredia. Nezabudnite, že vám v ABW vypracujeme grafický návrh presne podľa vašich predstáv! Totiž, rôzne štýly oplotenia idú dokopy s rôznymi typmi dizajnu domu a vzhľadu okolitej krajiny. Napríklad, ak váš dom dýcha rustikálnou atmosférou, vyhnite sa modernému vzhľadu oplotenia s minimalistickým dizajnom.

Betónové ploty

K tradičným spôsobom pevného oplotenia patrí plot z betónu. Na trhu sú už dostupné rôzne formy betónových tvárnic a ďalších možností prevedenia betónového oplotenia. Hlavnými výhodami je vysoká pevnosť materiálu v porovnaní s inými typmi oplotenia. S pevnosťou súvisí aj dlhá životnosť použitého materiálu. 

 

Aké typy plotových tvárnic ponúka ABW?

Medzi obľúbené a populárne typy plotových tvárnic patria napríklad: Alpský plot Exclusive, Plotový systém Antico, Plotový múrik Alpino alebo Plot Kreativ. Novinkou je aj Plot EKO BLOK, ktorý sa môže popýšiť finálnou povrchovou úpravou a možnosťou využitia vo forme stavebnej tvárnice (záhradné stavby, garáže, suterény a pod.).

Návrat hore