Ukladanie dlažby

Pre terasu sú vhodné rôzne materiály. Okrem dreva sa pozornosti teší aj prírodný kameň, betón či dosky z umelého kameňa. Pri voľbe terasovej dlažby by ste ale do úvahy mali vziať nielen druh použitého materiálu a jeho farbu, ale aj iné aspekty. Konkrétne by vašej pozornosti nemalo uniknúť, či sa jedná o mrazuvzdorné dlaždice a či sú vhodné na vonkajšie použitie.

 

Ako dlažbu ukladať na pevnom povrchu?

 

Rozhodli ste sa dlažbu ukladať na pevnom podklade? Najprv sa musíte presvedčiť, či má zem dvojcentimetrový spád, aby mohla voda správne odtekať. V prípade, že to tak nie je, odporúča sa aplikovať vrstva náteru s odpovedajúcim spádom, pričom pri tom dostatočnom potrebuje byť podklad prečistený a zbavený väčších telies. Dlaždice možno ukladať iba na vrstvu štrku alebo s pomocou malty s tým, že štrková vrstva by mala mať hrúbku asi 5 cm. S ukladaním dlaždíc začnite pri stene domu a medzi jednotlivými dlaždicami nechávajte priestor asi 3 až 5 mm. Rovnomernosť škár dosiahnete pomocou tzv. distančných krížikov. Nakoniec by mali všetky škáry zasypané pieskom.

 

Pokládka s maltou

 

Ak pre ukladanie dlažby využívate maltu, treba na každú dlaždicu v strede a v rohoch naniesť kúsok z nej skôr, než ju zasadíte do pozícií a gumovým kladivkom upevníte. V tomto prípade by ste mali jednoznačne využiť vodováhu a odsledovať si odstup jednotlivých škár, ktorý by mal opäť predstavovať 3 až 5 mm. Aby sa dlažba nezošmykla a nevznikali v nej nerovnosti, odporúča sa na ňu terasu vstúpiť, až keď všetko zaschne.

 

Alterantívne vydláždenie na nepevnom povrchu

 

Alternatívne môžete terasu vydláždiť aj na neupevnenom podloží. Tu sa však musí jednať o mrazuvzdornú a dostatočnou nosnosťou oplývajúcu pôdu. Aby ste predišli nežiadúcemu sfarbeniu dlažby, nemala by pôda obsahovať žiadne častice ako napr. íl. Ak sú tieto podmienky splnené, vyhĺbi sa plocha o veľkosti plánovanej terasy a zaplní sa do výšky približne 20 cm štrkom. Aj tu treba dávať pozor na splnenie podmienky dvojcentimetrového spádu. Nakoniec sa nanesie asi 5 centimetrov vysoká piesková alebo štrková vrstva, na ktorú môže byť ukladaná dlažba.

Návrat hore