Štiepaný betónový plot - jednoduchá krása

Stavte pri výbere oplotenia na kombináciu prirodzenej čistoty a úspornej jednoduchosti. Zamilujte si štiepaný betónový plot

 

Konečne ste zavŕšili stavbu svojho vysneného domova a zostáva vám postarať sa už len o posledné úpravy? Takpovediac dotiahnuť dielo do dokonalosti? V žiadnom prípade pri finišovaní nezanedbajte oplotenie, ktoré plní v ideálnom prípade hneď niekoľko funkcií. Okrem ochrany a zabezpečenia súkromia totiž správne zvolený materiál a prevedenie oplotenia vytvára so zvyškom domova estetickú jednotu a atraktívnu súhru, pričom jednu z najobľúbenejších možností v tomto smere predstavuje práve štiepaný betónový plot.

   

Modularita štiepaného betónu

 

Štiepaný betón dodáva plotu prirodzený vzhľad a vrstvenie, ktoré mimo prírody ťažko reprodukovať. Tento vzor býva označovaný taktiež ako bridlica, skala, alebo mozaika. Veľkou výhodou štiepaného betónového oplotenia je jeho nízka cena a jednoduchá montáž, bezúdržbovosť a fakt, že v prípade mechanického poškodenia je vďaka svojej modularite rozoberateľný.

  

Cesta k štiepanému vzhľadu...

 

Ako sa vlastne výrobcovia dopracujú k štiepanému vzhľadu? Lomový kameň býva najčastejšie dobývaný na veľké kusy a následne rozličnými spôsobmi spracovaný do požadovaných prevedení a veľkostí. Pomocou diamantových drôtených píl sa vykoná primárne a sekundárne lámanie. Mechanické spracovanie uhladenej strany sa dosahuje hydraulickými skalnými rozdeľovačmi, ktoré rozdeľujú objekty na niekoľko kusov pozdĺž prirodzeného rozštepu. Zatiaľ čo pôvod označenia „štiepaný“ badať v lomovom kameni, dnes sa spája a nachádza využitie hlavne s betónovým murovacím blokom. V stavebnom priemysle „štiepaný“ odkazuje na betónový blok, ktorý po rozštiepení odhaľuje drsnú plochu. Táto drsná plocha vzdialene pripomína kamenné murivo a bola obzvlášť populárna pri oplotení veľkých komerčných stavieb od 90 rokoch dodnes.

 

V súčasnosti predstavuje štiepaný betón aj pri klasických rodinných domoch jednoznačne stávku na istotu v podobe dlhoročne overenej kvality a elegancie. Pôsobí oku lahodiacim dojmom a ideálne zapadá do prírodnej scenérie prostredia. Koncept panelov umožňuje rýchlu, jednoduchú montáž, a pritom si stále ponecháva neopozeraný vzhľad prirodzeného štiepaného oplotenia.

Návrat hore