Škárovanie zámkovej dlažby

Nepodceňujte význam správneho škárovania

 

Pri zakladaní zámkovej dlažby je jej správne škárovanie rozhodne jedným z najdôležitejších krokov. Vhodne zvolená výplň medzier má totiž jednoznačne nemalý podiel zásluhy na celkovom „uhladenom“ vzhľade dlažby, naopak, pri nesprávnej voľbe materiálu môže okrem iného dôjsť k nepríjemným prejavom nesúhlasu s vonkajšími činiteľmi. Na škárovanie zámkovej dlažby zväčša používame zalievaciu hmotu, pričom medzi najtypickejšie spôsoby zaraďujeme tzv. mokré a suché zalievanie. Voľba príslušnej metódy sa, samozrejme, odvíja od vašich preferencií a miesta, ktoré škárujete.

 

Efektívne a „čisté“ suché škárovanie

 

Akonáhle je vaša dlažba suchá, môžete na vyplnenie škár použiť suchý zalievací materiál. Suché zalievanie sa vykonáva suchou hmotou, najčastejšie zmiešaninou piesku a cementu, a jeho výhodou je, že nezanecháva škvrny a nevyžaduje prílišnú zručnosť. Suchý materiál je jednoducho povedané zvyčajne rozsypaný na dlažbu a zametený do jednotlivých medzier pomocou jemnej kefy. Aby sa ale škáry stopercentne vyplnili, je potrebné prejsť dlažbu s kefou niekoľkokrát. Suchá metóda škárovania teda predstavuje ideálnu, nenáročnú voľbu s vcelku významným benefitom, pri jej použití totiž nespravíte príliš veľký neporiadok.

 

Pozor na veľkosť škár a blízkosť od bazéna

 

Ak sa však dlažba, ktorú chcete škárovať, nachádza v blízkosti bazéna (alebo má škáry väčšie ako 3mm), suché zalievanie nie je tou správnou cestou. V prípade kontaktu s vodou by totiž piesok v medzerách zmäkol a vyplavil sa na povrch, prípadne by sa s asistenciou vetra dopracoval možno až do samotného bazénu, čo jednoznačne nie je prípustné. Preto sa v takýchto prípadoch odporúča tzv. mokré zalievanie, ktorého jednou z metód je zmiešanie mokrej malty a jej vtrenie do škár dlažby použitím klasickej murárskej lyžice. Čo ju stavia do popredia je fakt, že mokrá zalievacia hmota je dostupná vo viacerých farebných prevedeniach, aby tvorila dokonalý estetický doplnok k zvyšku vášho domova.

 

Na druhej strane ale mokré zalievanie nie je vhodné pre vzorkované či dekoratívne dlažby, keďže môže na povrchu zanechať betónové zvyšky. Vyškárovanie betónovej dlažby určite umocňuje jej celkový vzhľad a nemalou mierou sa podieľa na konečnom efekte dláždenej plochy. Na prvom mieste ale stále musí ostať práve použitie kvalitného materiálu a najmä správne prevedenie škárovania ako takého.

Návrat hore