Realizácia zámkovej dlažby

Niet nad kráčanie po vlastnoručne ukladanej dlažbe...

 

Zámková dlažba predstavuje v súčasnosti pomerne atraktívnu voľbu pre moderné domovy, nakoľko je účinným prostriedkom skrášlenia chodníkov, terás či príjazdových ciest. Tým, že je odolnejšia ako liaty betón a jednoduchšia na údržbu, možno zámkovú dlažbu považovať za ideálnu kombináciu vkusného vzhľadu, trvanlivosti a spoľahlivosti. Či už ste zámkovú dlažbu zvolili alebo o nej uvažujete, máme pre vás jednoduchý postup na jej realizáciu.

 

Stabilný podklad je dôležitý

 

Predtým, než začnete dlažbu ukladať, je dôležité vytvoriť dobre zhustený a stabilný podklad. Začať môžete vyhrabaním toho nestabilného a nespevneného podzemného materiálu. Potrebnú hĺbku vyhĺbenia zistite zrátaním výšky dlažby, hĺbky podložia a hrúbky zhusteného základového materiálu. Ďalším krokom je zhutnenie základu. Vyhĺbenú oblasť naplňte správnym množstvom (v závislosti od využitia dlažby) základového materiálu a zhutnite ho použitím vibračnej dosky na zhutňovanie. Základ musí byť zhustený a vyrovnaný, aby zabezpečil hladký, rovný povrch, na ktorý môžete ukladať podložie. Hrúbka podložia by sa mala pohybovať od 3 – 5 cm drveného kameniva frakcie 4-8 mm. Rohy dlažby sa pomocou profilov stiahnu, aby sa eliminoval laterálny pohyb dlažby a podložia.

 

Ako dlaždice ukladať?

 

Dlaždice pokladajte plocho na podložie a pokračuje vpred, pričom proces ukladania je dobré začať v 90-stupňovom rohu. Nasledujúci bod postupu predstavuje vibrovanie dlažby. Po tom, čo ste uložili dlažbu a zaistili bočné lemovanie obrubníkmi, rozmiestnite jemnú vrstvu piesku po dlažbe a pomocou vibračnej dosky ju prejdite. Posledným krokom je rozostrenie vyplňovacieho materiálu po povrchu dlažobnej plochy do asi 0,5 cm hĺbky. Pomocou vibračnej dosky na zhutňovanie prejdite po dlažbe dva až trikrát, aby piesok vyplnil medzery. Rozmiestnite zvyšky piesku do škár, až kým nebudú úplne vyplnené. Nakoniec ešte všetko prejdite vibračnou doskou s gumovou podložkou, aby sa odstránili prípadné výškové rozdiely dlažbových kociek. Potom škáry znovu vyplňte. A hotovo! Vlastnoručne položená dlažba predstavuje jednak vysokú kvalitatívnu úroveň a zároveň efekt, ktorý najlepšie spĺňa vaše osobné predstavy.

Návrat hore