Povrchová úprava exteriérovej dlažby: Hladká alebo drsná?

Ak premýšľate nad tým, aký povrch exteriérovej dlažby zvoliť do vašej záhrady či na terasu, musíte zohľadniť viacero faktorov. Máte deti, ktoré sa rady hrajú vonku? Máte čas na náročnejšiu alebo jednoduchšiu údržbu? Milujete minimalizmus alebo retro či vintage štýl? Odpovedzte si na tieto otázky pomocou nášho porovnania hladkej a drsnej exteriérovej dlažby. Na základe toho budete vedieť, ktorý povrch je pre váš priestor vhodnejší.

Hladké typy povrchových úprav dlažieb

Dlažba s hladkým povrchom má viaceré vlastnosti, ktoré vám môžu, no nemusia vyhovovať. Pri hladkej dlažbe je totiž dôležité myslieť na to, že je napríklad pri namočení o niečo šmykľavejšia najmä pre menšie deti, ktoré občas nedávajú pozor. V takomto prípade treba vybrať vhodný povrch dlažby aj k bazénu, aby nedošlo k úrazom. Hladká dlažba pôsobí kompaktne a celistvo, čisto a úhľadne. Preto je dôležité nezabudnúť na pravidelné čistenie a údržbu tohto typu dlažby. Ak si vyberiete svetlejšie odtiene, nevyhnete sa fľakom, ktoré sa časom na dlažbe vytvoria. Avšak čistenie dlažby je nenáročné a jednoduché, dajte si pozor len na fľaky od červeného vína či iných tmavších nápojov. Pri tmavej farbe dlažby bude údržba o niečo jednoduchšia, keďže na nej menšie fľaky ani nezbadáte. Hladký povrch exteriérovej dlažby sa veľmi hodí do moderných priestorov, kde sú dodržané čisté architektonické línie a akcenty. Hladký povrch skvele ladí s použitými sklenenými plochami, hladkými fasádami či kovovými prvkami.

Záver: Hladká dlažba je moderná a minimalistická, pôsobí sviežo a čisto. Jej použitie zvážte najmä kvôli bezpečnosti detí a tiež pri položení hladkej dlažby okolo bazéna.

Náš tip: Dlažba  Ardosia Nuova v 2 farebných prevedeniach má hladký povrch, pričom kopíruje vzhľad bridlice.

Dlažba Travertino v dvoch farebných prevedeniach očarí svojím hladkým povrchom, ako aj povrchom so štruktúrou travertínu.

 

Drsné typy povrchových úprav dlažieb

 

Dlažba s drsným povrchom má viacero vlastností, ktoré môžu, no nemusia vyhovovať práve vám. Pri drsnej dlažbe je dôležité vedieť, že sa na nej takmer vôbec nešmýka. To oceníte v prípade položenia dlažby okolo bazéna alebo pri malých deťoch, ktoré sa na dlažbe len tak nepošmyknú. Drsný povrch dodáva dlažbe 3D efekt a pôsobí omnoho zaujímavejšie a vierohodnejšie. Čo sa týka čistoty a údržby musíte dbať najmä na fakt, že má dlažba nerovný povrch. Preto je vhodné čisteniu venovať viac času a energie. Na druhej strane drsný typ povrchovej úpravy dlažby vďaka nepravidelnému povrchu spôsobuje menšiu viditeľnosť škvŕn a fľakov. Pri drsnom povrchu je vhodné zvoliť aj melírované odtiene, tie dlažbe pridajú na kráse ešte viac. Dlažba s drsným povrchom sa hodí do priestorov, ktoré nevyžadujú jednotný a minimalistický štýl, váš exteriér môžete ladiť do retro štýlu, popr. vintage štýlu. Nemusíte sa starať o jednotu a čistotu používaných materiálov. Vďaka drsnému povrchu dosiahnete vyššiu mieru hodnoverného stvárnenia vášho štýlového prevedenia.

Záver: Drsná dlažba je moderná a pristane rôznym typom domov i záhrad. Je bezpečná, všestranná a pôsobí ako skutočný kus „neokresaného“ betónu.

Náš tip: Dlažba Cubicon Exclusive vám dodá kúsok histórie, ktorú si môžete vytvoriť doma na záhrade aj vy.

Dlažba Softline Exclusive  má jemne zdrsnený povrch a môžete si vybrať až z 5 farebných odtieňov.

Návrat hore