Poraďte si s členitou záhradou

Záhradu na rovnej a rozľahlej ploche nemá každý z nás. Záhrada môže byť aj členitá s viac alebo menej stúpajúcim terénom. Rozdelenie a vydláždenie takejto záhrady dlažbou je výzvou ale aj priestorom pre kreativitu.

Nebojte sa členitých záhrad

Kopcovité záhrady nie sú na Slovensku ničím výnimočným. Aj keď je na takýchto záhradách vopred vylúčené pestovanie  klasických plodín, stromom, kvetom a okrasným drevinám takýto priestor vyhovuje ešte viac.  Vynaliezavosť ľudí sa tak premieta do veľmi zaujímavých a členitých riešení. Aj výrobcovia dlažby počítajú s tým, že nie každá plocha je úplne rovná.


Ako spevniť svahy?

Svahy možno spevňovať viacerými spôsobmi.  Závisí to najmä od typu pôdy a jeho sklonu. V praxi sa väčšinou nestretávame so svahmi s väčším sklonom ako je 45 °. Pre jeho pevnosť tak stačí do pôdy zasadiť dostatočné množstvo rastlín a stromov. Pri vyšších sklonoch je však potrebné počítať aj s oporou palisád, obrubníkov a schodov. Ak si však vytvoríte schody naprieč celou svojou záhradou, určite nič nepokazíte.

Na konci cesty vás môže čakať  príjemná odmena v podobe altánku alebo vhodne zvoleného bazéna.                                                                                                                                            

Schodisko z dlažby naprieč záhradou prirodzene rozdelí vašu plochu na 2 segmenty, ktoré môžete ďalej tematicky odlišovať. Peter Molnár zo spoločnosti Austria Beton Werk tvrdí, že palisády, obrubníky a schody sú ponúkané v rovnakých farebných odtieňoch, takže sa ľahko kombinujú. Okrem  klasických svahových prvkov môžete využiť aj univerzálne kusy dlažby v rôznych prevedeniach a farbách. Podľa vlastnej vôle si z nich môžete vytvoriť okrasné sedenie prípadne miesto pre kvety, vstupný stĺpik alebo veľký samostatný kvetináč.

Návrat hore