Plot z betónových tvárnic je nielen funkčný, ale aj vysoko estetický

Kedysi rodinným zástavbám dominovali drevené ploty, prípadne jednoduché ohradenie pozemku pletivom. Ich životnosť bola však relatívne krátka, drevo navyše rýchlo podliehalo nepriaznivým vplyvom počasia a vyžadovalo si pomerne častú údržbu. Dnes ich viac vídame v chalupárskych oblastiach a z mestských rodinných výstavieb pomaly miznú, resp. ich do úzadia potláčajú iné varianty oplotenia.

 

Betónový plot – vysoká životnosť, rýchla realizácia, benefit v podobe súkromia

 

Súčasnému trendu jednoznačne dominuje betón a používanie betónových tvárnic, s ktorými si vystaviate plot jednak vysokej kvality, funkčnosti a tiež vizuálu. Už samotný fakt, že sa jedná o betónovú tvárnicu, naznačuje, že takýto plot bude dostatočne pevný a trvácny. Zároveň prinesie súkromie, ktoré v prípade výstavby iných oplotení trochu pokrivkáva. Výstavba plotu z betónových tvárnic je navyše jednoduchá a rýchla na realizáciu, čo sú nesporne vysoké benefity. Práve tie sa podpisujú pod to, že takýchto oplotení len pribúda.

 

Najvyužívanejší je štiepaný kameň

 

Murované ploty sa môžu stavať z rôznych materiálov a rôzneho prevedenia, najčastejšie sa však jedná o tvárnice v podobe štiepaného kameňa. Práve ten má v sebe ukrytý vysoký vizuálny potenciál a vytvorí dokonalý estetický súlad jednak so stavbou vidieckeho štýlu, aj s modernými vilkami s plochou strechou. Samozrejme, je nutné si uvedomiť, že ak plot z betónových tvárnic nevybudujete precízne a s dôrazom na kvalitný vodorovný základ a dôslednú železnú výstuž, ten najpodstatnejší benefit – jeho pevnosť – môže byť značne oslabený. Taktiež je potrebné nezabúdať ani na jeho konečnú, no veľmi dôležitú úpravu. Betónové tvárnice potrebujú prekryť mrazuvzdorným lepidlom a založiť krycími platňami, ktoré ho ochránia pred dažďom a navyše mu dodajú pomyselný šmrnc.

Návrat hore