Nebojte sa pokládky dlažby. 5 jednoduchých tipov, ako to zvládnuť bez problémov

Pokládka dlažby nie je vôbec taká náročná, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Dôležitá je správna príprava, ktorá vám pomôže predísť mnohým zbytočným starostiam. Prinášame vám 5 jednoduchých tipov, ako zvládnete pokládku dlažby sami. Odmenou vám bude nielen krásny exteriér, ale navyše aj dobrý pocit z odvedenej práce.

  • Urobte si plán

V prvom rade si musíme najprv premyslieť účel dláždenej plochy, či už ide o terasu, chodník alebo príjazdovú cestu pre auto, kedy je potrebné vybrať dlažobný vysokokvalitný materiál s vyššou zaťažiteľnosťou. Tiež je potrebné si stanoviť, akú plochu budeme upravovať. Každú zbytočne odstránenú zeminu musíme nahradiť a doplniť kamenivom, ktoré navýši rozpočet celej stavby. Dôkladne pripravený plán nám ušetrí nielen čas, ale aj peniaze!

  • Načasovanie a začiatok prác

Pokládku dlažby vykonávame za vhodných klimatických podmienok, čiže v období, keď nemrzne a neprší, aby sa nám zemina nepremočila. Každá skladba podkladových dlažieb má však svoje špecifiká. V našich ABW katalógoch, ktoré nájdete na našej webstránke www.abw.sk nájdete množstvo orientačných vzorových dlažieb či plotových tvárnic. Okraje upravovanej plochy obložíme obrubníkmi, ktoré kladieme do suchého betónu. Vďaka dobrému zatvrdnutiu predídeme posunu a podkladová dlažba tak bude pevná.

  • Správny podklad

Kvalitne pripravený a spevnený podklad zaručí dlažbe dlhoročnú stabilitu. Ak máme vymeraný pozemok na dlažbu, je potrebné zhutniť a urovnať podkladovú zeminu pomocou vibračnej dosky. Pokládku dlažby začíname robiť v rohu a dláždenie postupuje vždy smerom proti spádu dláždenej plochy. Do priestoru na kladenie dlažby vložíme prvú vrstvu hrubého štrku a následne pridáme jemnejšiu vrstvu štrku, pričom obe vrstvy vyrovnáme.

  • Používajte napnutú šnúru

Ručná pokládka dlažby sa umiestňuje na urovnaný a upravený podklad. Dlažbu treba ukladať tak, aby medzi jednotlivými tvárnicami bola 3-5 mm škára. Škáry musia byť rovné a s tým nám pomôže napnutá šnúra (popr. použijeme podlahový laser). Rovnosť škár kontrolujeme počas celého priebehu kladenia dlažby pomocou napnutej šnúry.

  • Finálne úpravy

Na záver si pripravíme jemný kremičitý piesok, ktorý pomocou metly zametieme do škár vzniknutých pri pokládke. Získame tak prirodzenejší a celistvejší vzhľad položenej plochy. Nezabudnite, že škárovanie je možné robiť len na suchej dlažbe. Posledným krokom bude prechod vibračnou doskou po vydláždenej ploche aby sme zhutnili a spevnili celú dlažbu.  
Ak si v ktoromkoľvek kroku nebudete istý, obráťte sa na odborníka, ktorý vám určite pomôže.

Nezabúdajte však na to, že spôsob uloženia sa vždy líši v závislosti od pevnosti a druhu podkladu, preto neexistuje jednotný spôsob a návod uloženia dlažby.

Návrat hore