Mrazuvzdorná dlažba - čo jedoznačne rozhoduje?

Na balkón ste v zime nikdy nevychádzali radšej...

 

Mráz je dôležitým faktorom, ktorý pri kúpe vonkajšej dlažby rozhodne netreba zanedbať. Nájsť dlažbu vhodnú pre miesta vystavené chladnejším poveternostným podmienkam však nie je vždy jednoduché. Niektoré materiály jednoducho nie sú pre takýto účel určené, drevo sa vplyvom nízkych teplôt sťahuje, čím vznikajú nežiadúce medzery medzi doskami, laminát a vinyl zase pod jarmom chladného počasia krehnú. Zvyčajne k poškodeniu mrazom dochádza, keď dlaždice absorbujú vlhkosť cez pór. Nasiaknutá voda mrzne, len čo teploty klesnú a vzhľadom na to, že voda po zamrznutí zväčšuje svoj objem, vzniká v dlaždici vnútorný tlak. Ten sa následne môže vystupňovať natoľko, že spôsobí na povrchu praskliny.

 

Mrazuvzdorná dlažba - rozhoduje miera nasiakavosti

 

V lokáciách s teplotou klesajúcou pod nulovú hranicu preto na rad prichádzajú mrazuvzdorné dlažby, ktoré nepriaznivým prírodným činiteľom dajú červenú. Mrazuvzdornosť sa udáva v percentách a uvádza, o koľko percent sa zvýši hmotnosť dlaždice po nasiaknutí vodou. Ak je nasiakavosť pod 0,5 %, pokladáme dlaždice za vysoko mrazuvzdorné, v prípade, že je nasiakavosť menšia než 3 %, stále ich môžeme použiť ako mrazuvzdorné obklady stien či podláh interiérov, exteriérov a fasád. Avšak pri nasiakavosti nad 10 % sa už obklady stávajú nevhodnými na vonkajšie použitie. Pri výbere mrazuvzdornej dlažby je dobré zohľadniť niekoľko faktorov, hlavným je fakt, že betónová dlažba by predovšetkým mala byť vyrobená z kvalitného materiálu, aby vydržala najrôznejšie úlety počasia.

 

Keramika, porcelán či bridlica?

 

V tomto smere predstavuje správnu voľbu napr. keramická dlažba (obzvlášť s hrúbkou 2cm), ktorá je odolná voči vode a mrazu, je trvácna a jej neglazovaný variant má aj protišmykové vlastnosti. Je skutočne populárna a dostupná takmer všade. Druhou možnosťou je porcelán, odporúčaný predovšetkým do prostredia s nízkymi teplotami. Zo všetkých typov dlažieb sa vyznačuje najvyššou mierou odolnosti voči vlhkosti a s nasiakavosťou 0,5%. Bridlica predstavuje jeden z najodolnejších dlažobných materiálov v ponuke. Dokáže odolať všetkým typom počasia, jej vzhľad dokonca lahodí oku a má dlhú životnosť. Všetky tieto materiály navyše ovplývajú vysokou estetickou úrovňou a vhodne zapasujú do akéhokoľvek prostredia. Výber je teda len a len na vás a, samozrejme, na vašich finančných možnostiach.

Návrat hore