Máte na dlažbe výkvety? Poradíme vám

Ak ste niekedy kupovali novú dlažbu alebo múr, určite ste sa stretli so známym nepriateľom takmer každej betónovej konštrukcie – vápenatého výkvetu.


Začiatočné rozčarovanie

Ako nadšený zákazník si vyberiete betónový múr alebo dlažbu podľa vlastných predstáv a už sa neviete dočkať, kedy ho pokladači dokončia. Pár dní po osadení si stále prezeráte vybraný farebný odtieň, no príde pár chladnejších a vlhkejších nocí a na povrchu sa začnú objavovať  biele fľaky. Poznáme ich pod názvom vápenatý výkvet a ich objavenie na povrchu je  prirodzeným, prírodným procesom.


Vznik výkvetov

Výkvety vznikajú reakciou oxidu vápenatého, ktorý je prirodzenou súčasťou každej betónovej zmesi. Oxid vápenatý s vodou vytvorí hydroxid vápenatý, ktorý sa postupne presúva na povrch vašej dlažby alebo múru a v kombinácií so vzdušným oxidom uhličitým vytvorí uhličitan vápenatý (CaCO₃). Uhličitan vápenatý je výsledný výkvet, ktorý je prezentovaný bielou vrstvou povlaku. Časom a pôsobením poveternostných vplyvov však samotný výkvet zmizne a farebnosť povrchu sa opätovne ustáli na pôvodnú úroveň.  Či a v akej miere sa na povrchu začnú prejavovať výkvety, záleží od polohy, vlhkosti a kvality izolačných prác, ktoré boli prevedené.   

                                                   

Ako im predchádzať?

Vznikaniu výkvetov nikdy úplne nezabránime. ,,Dodržiavaním striktných pravidiel pri výrobe a následnej pokládke však môžeme významne ich znížiť ich výskyt,“ tvrdí Peter Molnár zo spoločnosti  Austria Beton Werk. Vďaka veľkej hutnosti betónu sa minimalizujú rozmery pórov v materiáli, a tým sa zamedzí transportu vlhkosti. Vo všeobecnosti platí, že výkvetom sa najviac darí vo vlhkom období po zime.  


Ako sa ich zbaviť?

Výkvety nemajú okrem estetického hľadiska žiadne negatívne vlastnosti na kvalitu dlažby alebo múru. Napriek tomu sa veľa zákazníkov rozhodne prevziať iniciatívu do vlastných rúk a nechce sa im čakať, kým výkvet zmizne prirodzenou cestou.  Môžu tak vyskúšať rôzne prípravky na báze organických a anorganických kyselín, ktoré rozpúšťajú vápenný hydrát.  Kedže sa jedná o agresívne látky, pri ich používaní môže dôjsť aj k poškodeniu samotného povrchu a štruktúry betónovej plochy. Ak sa už rozhodnete pre túto cestu, najprv si účinky látky vyskúšajte na malom priestore. Ak ste boli pri odstraňovaní úspešní, môžete pokračovať ďalej. Chemické čistenie výkvetov možno pre optimálny výsledok skombinovať aj s kefou s kyselinovzdornými štetinami.

Návrat hore