Čo by ste mali vedieť o dlažbe? – druhá časť

Ak máte vybranú dlažbu, ktorá presne zodpovedá vašim kritériám, je na čase zistiť zopár praktických informácií týkajúcich sa jej pokládky a neskoršieho fungovania.

Pokládka dlažby

Na prvý pohľad sa môže zdať pokládka dlažby ako jednoduchý proces, ktorý zvládnu aj domáci kutilovia. Nie je to však pravda. Aj keď samotné pokladanie nie je zložité, oveľa dôležitejšia je správna a dôsledná príprava samotného podkladu. Kvalitný podklad sa tak významným spôsobom podpisuje pod dlhoročnú výdrž a spoľahlivosť položenej dlažby. Pri predpoklade, že sa bude dlažba pokladať ručne na terasu s rozlohou 40m² a pri zarátaní pozemných prác, ju vieme položiť za 2-4 dni. Pri pokládke sa vždy treba spoliehať na overených pokladačov, ktorí sa môžu pochváliť veľkým množstvom referencií.

Vlastnosti dlažby

Na trhu dnes máme na výber z veľkého množstva rôznych druhov dlažieb, pričom každá je typovo určena na iné použitie. Všetky dlažby však musia spĺňať trhom stanovené štandardy  a normy, vďaka ktorým sa jednoduchšie vieme rozhodnúť pre správny typ. Tu je niekoľko parametrov, na ktoré sa treba pri výbere zamerať.

Požiarna odolnosť

  • Štandard pri všetkých typoch dnešných dlažieb. Dlažby Austria Beton Werk spĺňajú normu stupňa horľavosti A.

Odolnosť voči mrazu

  • Je jeden z najdôležitejších parametrov  pri dnešných dlažbách. Všetky výrobky Austria Beton Werk tento parameter dosahujú.

Nízka nasiakavosť 

  • Betónová štruktúra dlažby je upravená proti nežiadúcej nasiakavosti a výrazne sa tak predlžuje jej životnosť.

Pochôdzna dlažba

  • Dlažba s týmto označením je primárne určená na chodníky alebo terasy.

Určená pre záťaž osobnými automobilmi

  • Táto dlažba je vhodná  pre príjazdové cesty a môžu po nej chodiť osobné automobily do 3,5 tony.

Určená pre záťaž nákladnými automobilmi

  • Je vhodná aj pre automobily s hmotnosťou nad 3,5 tony.

Starostlivosť o dlažbu

Pri bežnom užívaní plochy stačí dlažbu pravidlene prepláchnuť čistou vodou z hadice. Vyrastanie buriny zo škár dláždenej plochy je taktiež zanedbateľné. Betónová plocha nevytvára priaznivé podmienky na rast buriny – betón okrem iného odsáva potrebnú vlhkosť na rast buriny v škárach dlažby. Čo sa týka farebnosti - pri kvalitných dlažbách sa používajú špeciálne farby do betónových zmesí, ktoré sa primiešavajú priamo vo výrobe. Farba je tak neoddeliteľnou súčasťou dlažobnej kocky. Vplyvom poveternostných podmienok dlažba môže časom zblednúť, no farba sa dá oživiť vysokotlakovými čističmi alebo penetračnými nátermi.

Návrat hore