Atraktívne a funkčné betónové palisády

Kedysi sa palisády vyrábali výlučne z dreva a v dávnejších časoch, konkrétne v stredoveku, sa využívali najmä ako ochrana hradov a neskôr aj pobreží. V súčasnosti sa však spomínajú hlavne v súvislosti s úpravou záhrad. Ohradenie záhrady pritom dnes už nemusí mať povahu akejsi fádnej, oku nelahodiacej konštrukcie, ale môže a aj cieli tiež na vysoký estetický efekt a konečný dojem.

 

Betón - čistá línia, vysoká trvanlivosť, ľahká údržba

 

Betón je na ohradenie záhrad skutočne skvelou voľbou, nakoľko je veľmi trvanlivý, cenovo výhodný a tiež odolný, nevyžaduje si veľa údržby a nehrdzavie ako kov. Palisády vyrobené z betónu sú zároveň jednoduchšie na ukladanie, takže aj remeselne nie príliš zručný človek nemá pri skrášľovaní svojej záhrady s práve takýmito palisádami extrémne ťažkosti.

 

Betónové palisády - ich možnosti a vzory

 

Betónové palisády sa v záhradách používajú na ohraničenie, na prekonávanie výškových rozdielov a budovanie rovných, úzkych múrov. Aj napriek jasnej línii sa s nimi spája variabilnosť a s ich používaním nemalá dávka fantázie, ktorá možno mnohých prekvapí, betón si ju však rozhodne zaslúži. Betónové palisády sa totiž dajú navoliť a usporiadať podľa vašich predstáv. Kľukaté, kruhovité, rohovité vzorce?, možné je naozaj všetko. Na výber majú rôzne tvary od hranatých po oblúkovité a s precíznymi detailami. Palisády sú okrem foriem dostupné v rozličných výškach a hrúbkach, začínajúc od nízkych, 20 cm vysokých, ktoré sa ideálne hodia na ohraničenie záhonov, až po 1,5 metra vysoké, ktoré sú vhodné ako oplotenie záhrady a zabezpečia tiež dokonalé súkromie. Palisády sa predávajú s hladkým, ale aj pórovitým, teda drsnejším povrchom a sfarbením od prirodzených zemitých odtieňov až po čisté sivé. Môžu byť zastavané jednotlivo alebo v dvojradoch či trojradoch. Neuveriteľná škála možností a prevedení, však?

 

Betónové palisády - atraktívny vizuál

 

A napokon, palisády plnia niekoľko funkcií. Nielenže sa zaslúžia o vizuálne zatraktívnenie záhrady, ale ochránia aj okraje pred poškodením. Vďaka rovnakej výške môžu byť kombinované so záhradnými schodíkmi, ako aj dlažbou, dosahujúc tak požadovanú, vskutku vysoko estetickú súhru.

 

Vyžaduje si vaša záhrada nutne facelift? Vhodne zvolené a naaranžované palisády jej môžu dodať druhý dych. Ak teda chcete mať krásnu záhradu s vynaložením len minimálneho úsilia pri jej zariaďovaní a udržiavaní, betónové palisády predstavujú určite tú správnu voľbu.

Návrat hore