Aký materiál zvoliť na exteriérovú dlažbu?

Exteriérovú dlažbu si dnes môžete vybrať v rôznych tvaroch a farbách

Betónové dlažby sú síce najrozšírenejšie, no netreba zabúdať aj na ďalšie materiály, ktoré majú svoje výhody.

Betónové dlažby

Aj keď betón nie je prírodný materiál, jeho variabilnosť a cena ho radia medzi najpoužívanejšie materiály pri exteriérových dlažbách. Je odolný, robustný a v porovnaní s ostatnými materiálmi vydrží veľkú záťaž. Výrobcovia ako napríklad Austria Beton Werk, povýšili výrobu betónových dlažieb na novú úroveň. Vybrozalievané platne pôsobia originálne, prírodne a každý kus je unikát. Aj klasické, masovo vyrábané dlažby majú svoje čaro, a vďaka netradičným povrchom, tvarom a farbám dodajú vášmu exteriéru zaujímavý vzhľad.

Kamenné dlažby

Prírodný kameň sa síce ťažšie spracúva, no pri prírodných terasách je stále obľúbený. Vhodný kameň býva vrstevnatý a jedna jeho strana musí byť rovná. Vďaka tomu sa po ňom bude dobre chodiť a možno naňho položiť aj nábytok a stoličky rôzneho druhu. Bežne sa používajú kamene s hrúbkou 4-6 cm, no je možné zohnať aj špeciálne kamene s hrúbkou iba 1 cm.

Keramické dlažby

Veľmi obľúbený materiál, ktorý bojuje s betónom o prvú priečku v obľúbenosti. Aj keď keramika nie je taká pevná a odolná ako dlažby z betónu, ľudia si ju obľúbili najmä vďaka vzhľadu, mrazuvzdornosti a protišmykovej úprave, ktorá je veľmi dôležitá pri použití v exteriéri.  Nájdete ich hlavne v bežových a pieskových farbách a dobre sa kombinujú aj s inými materiálmi.

Drevené dlažby

Sú stále populárnejšie. Zákazníkov oslovuje najmä čistota materiálu a prírodný vzhľad. Veľmi dôležité je vyberať z vhodných drevín, ktoré sa k tomuto účelu hodia. Okrem domáceho buku, dubu a agátu, môžete využiť aj exotické dreviny. Odolnosť drevenej dlažby však bude závisieť najmä od správneho uloženia a kvalitnej drenáže.  

Návrat hore