Ako zvýšiť hodnotu svojho bývania pomocou travertínu

Materiály, ktoré vo vašom bývaní použijete, by vás mali upútať a upevniť v láske k vášmu domovu. Jedným z tých je rozhodne travertín, ktorý môže byť v exteriéri využitý v nespočetných variáciách, nestrácajúc na svojej kráse bez ohľadu na spôsob použitia. Od kúpeľných stien a zámkovej dlažby až po okolie vášho bazéna, travertín prekvapí jedinečnou schopnosťou skrášliť váš domov. Ponúkame vám zopár tipov, ako tento elegantný materiál využiť čo najefektívnejšie.

 

Travertín – jedinečný a mnohoraký

 

Travertín si ľudia často mýlia s mramorom a vápencom, no od nich sa odlišuje predovšetkým sedimentárnym pôvodom a krásnym lešteným a matným prevedením. V tomto ohľade sa mu vyrovná len málo prírodných kamenných materiálov. Pri voľbe správneho travertínu pre vašu miestnosť budete istotne prekvapení tiež množstvom prevedení, v akých je ho možné dostať – od maličkých mozaikovitých dlaždičiek až po veľké kusy k bazénu.

 

Travertín si vyžaduje dôkladný výber

 

Jednou z úžasných vlastností tohto kameňa je dostupnosť rozmanitej farebnej palety a vzorkovania. Jednu negatívnu vlastnosť však predstavuje náklonnosť k poškriabaniu a odreniu. V závislosti od typu povrchu môže vybrúsený travertín odolať lepšie než matné prevedenie. Travertín sa taktiež vyznačuje pórovitosťou a nemal by teda byť použitý na miestach, kde môže nasiaknuť olejom či inými kvapalinami.

 

Zamilujete si jeho všestrannosť

 

Ak sa vám vo vašej záhrade žiada neopozeraný a drzý look, prečo práve tu neskúsiť travertín vo veľkom formáte? Každá dlažba je unikátna, navrhnutá prírodou. Ak chcete travertín obmedziť iba na jednu oblasť vašej záhrady, sústreďte pozornosť najmä na dlažbu.

 

Travertín pritom dokonale okrášli nielen vonkajšok vášho domova, ale aj interiér. Či už uvažujete o kúpeľni, rôznych dekoratívnych stenách alebo o stene do kuchyni, zamilujete si jeho všestrannosť.

Návrat hore