Ako spevniť zosunutý svah

Najlepšia ochrana proti zosuvom pôdy je prevencia

 

Ak ste jedným z tých, ktorých domovy spočívajú na tzv. vratkej nôžke, tj. vaše bydlisko je umiestnené na svahu, je dobré sa poistiť, aby vám pôda ostala pevne pod nohami. Drsná stránka zimných mesiacov totiž so sebou prináša nepriaznivé pôsobenie na pôdu, obzvlášť tú sypkú, čo v kombinácii so svahovitým umiestnením budovy môže znamenať zosuvy. A tie so sebou berú aj časť základov budovy. To spôsobuje tlak na jej štruktúru a ako sa jedna strana zosúva, vznikajú na budove praskliny. Preto je na mieste zvážiť spevnenie svahu. Jednu z overených metód predstavuje spevnenie pomocou svahových a plotových tvárnic. Tu si povieme, ako na to.

 

Dôležitý základ, násyp a množstvo tvárnic

 

Prvým krokom postupu sú jednoznačne základy, ktorých smer môžete vyznačiť pomocou kolíkov a špagátu. Následne treba vykopať jamu o šírke tvárnic a hĺbky múru, pričom na múry do 100 cm postačí hĺbka do 50 cm. Násyp odporúčame prikryť napríklad doskami, aby ste predišli zosúvaniu zeminy počas spevňovania. Do vykopanej jamy treba nasypať štrk, zhustiť ho do výšky cca 25 cm a zaliať vrstvou betónu s hrúbkou 10 cm. Do betónu umiestnite tvárnice, pri väčších svahoch sa odporúča použiť menší objem betónu. Betón totiž musí byť pri ukladaní tvárnic vlhký, preto je potrebné si vypočítať, koľko tvárnic stihnete uložiť. Najspodnejší rad tvárnic by mal byť aspoň napoly ponorený v zemi.

 

Ukladanie tvárnic a vysádzanie rastlín

 

Na správne ukladanie tvárnic používajte vodováhu, na ich upravenie či narovnanie poslúži gumené kladivko, pričom medzi tvárnicami by mal byť približne 5 mm odstup. Ukladajte ďalšie rady tvárnic a postup opakujte, až kým tvárnicový múr na spevnenie svahu nie je hotový. Nakoniec vysypte na zvyšné miesto zeminu a vysaďte okrasné rastliny. Tie voľte podľa orientácie svahu na svetovú stranu a tiež podľa požiadaviek rastliny na zeminu. Na výber je napríklad bohaté množstvo z byliniek, ktoré sa zídu aj v kuchyni alebo tiež jednoročné, nenáročné kvety, ktorá váš oporný múr naozaj príjemne skrášlia. Zvážte teda zabezpečenie svojho bývania touto jednoduchou metódou, ktorá vám umožní jednoznačné a efektívne spevnenie svahu.

Návrat hore