Ako dlho trvá položenie dlažby?

Pri strojovom kladení dlažby na veľkých plochách sa dosahujú výkony cca 500m² položenej dlažby za deň, no terasa o výmere 40m² sa bude klásť ručne. Do toho ešte nie je zarátaná príprava podkladu a ostatné zemné práce. Tie by sa mali robiť vo vhodných klimatických podmienkach, keď nemrzne, neprší a zemina nie je premočená. Po zemných prácach nasleduje správne vyhotovenie podkladových vrstiev, ktoré je jedným z najdôležitejších krokov a bude mať veľký vplyv na výslednú kvalitu realizácie.

Samotné ručné ukladanie dlažby sa vždy robí na urovnaný a do príslušného sklonu upravený podklad.  Smer ukladania je vždy  proti spádu dláždenej plochy. Dôležité je medzi jednotlivými dlažobnými kusmi dodržiavať škáry v rozmedzí 3-5 mm, ktoré musia byť rovné. Poslednou fázou pokládky dlažby je zhutnenie dlažby pomocou vibračnej dosky a vyškárovanie.

Celkovo môže položenie dlažby trvať  od 2 do 4 dní. S mechanizáciou samozrejme menej. Peter Molnár z Austria Beton Werk dodáva, že  pri pokládke sa vždy treba spoliehať na overených pokladačov, ktorí sa môžu pochváliť veľkým množstvom referencií.

Návrat hore