5 základných tipov – čo by ste mali vedieť o exteriérovej dlažbe?

Ako si vybrať správnu a kvalitnú dlažbu k svojmu príbytku? Každý z nás má iné preferencie, no vo všeobecnosti si musíme všetci zodpovedať ako spĺňa týchto 5 vlastností.

Formát dlažby

Rôzne tvary a formáty dlažby majú u každého výrobcu opodstatnenie a sú určené pre rozdielne plochy. Veľké platne sú určené pre okrasné a reprezentatívne plochy. Príkladom takéhoto miesta je terasa, ktorá prechádza plynule do interiéru, prípadne dlažba v okolí záhradného altánku alebo v okolí bazéna. Produktovými zástupcami takýchto dlažieb sú napríklad modely Travertino, Montana alebo Imperial z našej ponuky. Veľkoformátová dlažba je zvyčajne ponúkaná vo viacerých farebných odtieňoch a povrchových úpravách. Dlažba skladajúca sa z menších platní a kociek je ekonomickejšie riešenie, ktoré je určené na dláždenie menej reprezentatívnych priestorov ako sú príjazdové cesty do garáže alebo chodníkové plochy.

Odolnosť

Je vlastnostť, ktorá kráča ruka v ruke s formátom dlažby. Aj keď máme aj veľkoformátové dlažby, ktoré sú pojazdné automobilmi, vo všeobecnosti platí, že menšie rozmery dlažobných kociek znamenajú aj väčšiu odolnosť a nosnosť. Ak chcete veľkoformátovú dlažbu, ktorá je pochôdzna, a zároveň plne pojazdná aj automobilmi nad 3,5 tony, mali by ste zvoliť väčšiu hrúbku platne (väčšinou 8 cm). Ak volíme skôr dizajnové riešenie na terasu, namiesto hrúbky sa zameriavame hlavne na farebný odtieň, ktorý by mal korešpondovať s fasádou domu a na povrch, ktorý by mal byť príjemný aj na chodenie bosou nohou.

Farba

Každý máme vlastné predstavy o výbere správneho farebného odtieňa dlažby, niekedy však nie je na škodu si nechať pri výbere poradiť od odborníka. Ak preferujete rôzne druhy dlažieb, nie je problém ich vkusne nakombinovať aj s inými produktmi, keďže výrobcovia sami tvoria svoju produktovú ponuku do jednotlivých radov, ktoré k sebe prirodzene ladia. Trendové sú dnes najmä farebné variácie mramoru, travertínu alebo dokonca dreva. Do popredia sa dnes dostávajú aj dlažby s tzv. farebným melírom, kde sa štýlovo spájajú rôzne farebné kombinácie.  

Povrch

Jeho výber sa musí okrem vkusu riadiť aj praktickými faktormi. Najmä zdrsnené a reliéfové povrchy nemusia byť vhodné na chôdzu, aj keď vyzerajú neodolateľne. Klúčom k úspechu je tu kompromis medzi zaujímavým povchom a príjemnou pochôdznosťou, ktorú si treba individuálne vyskúšať. Pri dlažbách, ktoré sú určené pre vyššiu záťaž, nemáme na výber z pestrej palety povchov, hoci aj tu si možno vybrať z niekoľkých variánt.

Cena

Síce posledným, ale častokrát najdôležitejším faktorom, je výsledná cena dlažby. Aj tu platí, že veľkoformátové platne so zaujímavým farebným vzorovaním a povrchmi, budú finančne nákladnejšie ako menšie kusy v základnom prevedení. Výsledná cena by však nemala mať prednosť pred estetickou vhodnosťou a užitkovými vlastnosťami, ktoré od dlažby požadujeme. Treba mať napamäti, že dlažbu nekupujeme na krátku dobu, ale že s naším domom vyrastie. Prípadný kompromis v cene sa tak nemusí vyplatiť.

Návrat hore