5 tipov pre starostlivosť exteriérovej dlažby v zime

Chladné počasie, mínusové teploty, dážď a sneh sú najlepšou skúškou

1. Chladné počasie, mínusové teploty, dážď a sneh sú najlepšou skúškou výdrže a kvality každej podlahovej dlažby. A to najmä tej, ktorá sa využíva pre pojazdné plochy. Dlažba na takéto účely je namáhaná častým pohybom vozidiel. Pojazdné plochy podliehajú tzv. líniovej záťaži, pri ktorej je namáhaný len určitý, líniový úsek a vytvárajú sa tak „koľaje“. Dlažba sa častým pohybom vozidiel môže vyduť či prepadnúť. Zabrániť tomu môžete iba jedným spôsobom – vytvorením skutočne kvalitného lôžka, teda správnou prípravou podkladu. Podklad musí byť upravený tak, aby sa nevymýval a neprepadal.

 

2. V okolí rodinných domov sa vo veľkej väčšine prípadov nachádzajú pochôdzne priestory na terasách a priestory v okolí bazénov či v iných častiach záhrady. Tieto podlahy sú vyrábané kvalitnou technikou, ktorá dlažbu v zimných mesiacov dostatočne ochraňuje. Zima však preveruje najmä mrazuvzdornosť dlažby. Ak  dlažba túto vlastnosť nemá, môže neskôr popraskať a vy na jar budete musieť popraskané kocky vymeniť. Nejde pritom len o výmenu zničenej kocky, ale aj o úpravu dlažobného lôžka a následné špárovanie. Odborník zo spoločnosti ABW Peter Molnár zdôrazňuje dôležitosť kúpy mrazuvzdornej dlažby do vašich exteriérov.

Údržba klasickej zámkovej dlažby

3. Údržba klasickej zámkovej dlažby je v zime pomerne jednoduchá – stačí odhŕňať sneh napr. snežnou lopatou. Keď sa Vám vytvorí ľadová námraza určite ju neodsekávajte. Mohli by ste dlažbu výrazne poškodiť. V takýchto prípadoch je najlepšie použiť rozmrazovaciu soľ – nielenže odstránite nežiaduci ľad, ale dlažba nebude klzká. Pôsobením rozmrazovacej plochy môžu vzniknúť na zámkovej dlažbe jemné biele stopy, ktoré však po daždi zmiznú.

 

4. Určite na dlažbu nepoužívajte chemické a iné čistiace prostriedky, pretože môže zmeniť svoje pôvodné sfarbenie.  Ak už je to nevyhnutné, vyskúšajte použiť chemikáliu na menšej ploche, aby ste spoznali jej účinok.

 

5. Mnoho ľudí sa obáva, že dlažba v zime pod náporom poveternostných podmienok zmení farbu. Ak ste si kúpili kvalitnú dlažbu, do ktorej sa už v procese výroby pridávajú špeciálne farby do betónových zmesí, nemusíte sa vôbec obávať. Dlažobná kocka je nasiaknutá farbou, ktorá zabezpečí jej sýtosť a trvácnosť. Jemná zmena farby na povrchu dlažby je vplyvom nepriaznivého počasia bežná. Po zime farbu možno oživiť kvalitným vysokotlakovým čističom.

Návrat hore